• På Wine.dk kan du betale med Dankort, eDankort, Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro og Diners Club
  • Fragtfri levering ved køb over 600,- / Kan afhentes i Odense
Cuvée Prestige Rosé Edizione 47

Cuvée Prestige Rosé Edizione 47

DOCG

Ca´del Bosco

Mousserende

Pris pr. stk v. min. 1 stk 589,-

Om Cuvée Prestige Rosé Edizione 47

Producent Ca´del Bosco
Oprindelse Italien , Lombardiet , Franciacorta
Type Mousserende
Drue Pinot Nero
Størrelse 75 cl
Alkohol 12,50 %
Kollistørrelse 1
Download Vindatablad
Levering 1-2 hverdage

Vininformation

Cuvée Prestige Rosé Edizione er en elegant og karakterfuld Franciacorta Rosé fra Ca’ del Bosco. Vinen er skabt på 80 % Pinot Nero og 20 % Chardonnay fra udvalgte vinmarker i Franciacorta. Pinot Nero stammer udelukkende fra årgang 2022, mens Chardonnay er sammensat af 50 % basisvin fra 2022 og 50 % reservevin fra 2021.
​Vinen har en smuk lys rosa farve og fine, vedvarende bobler. Næsen byder på elegante noter af vilde jordbær, røde bær og citrus. Smagen er frisk og velafbalanceret med en flot kombination af frugt, syre og mineralitet. Eftersmagen er ren, tør og præcis. Vinen lagrer i gennemsnit 30 måneder på bærmen og har en meget lav dosering på 0,5 g/l, hvilket understreger dens sprøde og elegante Extra Brut stil.

Der er ingen tvivl om at Ca' del Bosco er blandt de bedste og mest prestigøse mousserende vine, der laves i Italien. Kigger man i den italienske vinbibel Gambero Rosso, så har Ca' del Bosco hele 45 gange fået tildelt de eftertragtede 3 glas. Det er kun overgået en andet Italiensk vingård nogensinde.
Samtidig er de i 2021-udgaven kåret til Årets Vingård - BRAVO.  

Læs mere

Anmeldelser af Cuvée Prestige Rosé Edizione 47